•Všechny návštěvníky by jsme chtěli požádat aby jste při kopírování uváděli zdroj.•
•(Některé články jsou námi překládány z anglických stránek a vkládáme do nich spoustu času.)•
•Děkujeme za pochopení a přejeme příjemnou návštěvu•

Slash - Poslední Rocková hvězda...

31. ledna 2011 v 16:16 | Martina, Izzy |  Rozhovory
s

SLASH

Poslední rocková hvězda, poslední kytarový hrdina

Saul Hudson je znám pod jménem Slash jako jeden z nejlepších žijících kytaristů. Poslední kytarový hrdina s jasně identifikovatelným zvukem a nezaměnitelnou image.
Od uragánu Guns N´ Roses, kteří svým debutem Appetite For Destruction (1987) znovu definovali nebezpečně dravý rock´n´roll v hitparádách, až po planetární úspěch ve formě hitů a vyprodaných stadionů.
_____________________________________________________________________________
Nemluvě o všech těch skandálech a všemožných excesech. V druhé polovině 90. let Slash (jak říkal: ,,abych se dostal zpět na zem") preferoval sympatické hardrockové a bluesové projekty, hostování a obyčejný život. Zpět do popředí a na výsluní se probojoval se ,,superskupinou" Velvet Revolver. Po dvou deskách a podivných úletech zpěváka Scotta Weilanda se kapela ukládá dočasně k ledu. Slash se rozhodl vydat své první oficiální sólové album s tím, že si jako hosty přizve další kolegy. Výčet hvězd bere dech a je vskutku faraonský. Jsou tu legendy jako Lemmy, Iggy, Ozzy, Alice Cooper. Vedle nejlepších hudebníků Slashovy generace (Flea, Chris Cornell, Dave Grohl, Nick Oliveri, Kid Rock, Ian Astbury) tu jsou jak drsňáčtí hiphopeři Cypress Hill, tak popoví zpěváci jako Fergie nebo Adam Levine z Maroon 5. A aby byla radost úplná, objeví se i členové původních Guns N´ Roses; pochopitelně bez Axla.

Bez omezení, bez pravidel


Hudební průmysl se k této desce, pracovně nazvané Slash & Friends upíná s nemalými nadějemi a doufá v úspěch, jako když Santana přizval mladé popové zpěváky a nečekaně se mu podařilo prodat jeho album Supernatural po kamiónech. Slash ale není pouhý produkt. Je to poslední kytarový hrdina a jeho přístup i výběr hostů svědčí o upřímné chuti natočit, jak sám říká, ,,zabijáckou desku". Sympaticky uvolněný Slash je připraven zodpovědět všechny otázky ve svém domově v Los Angeles.

Jak byste v základních obrysech představil projekt Slash & Friends?

Základní myšlenka je prostá a jednoduchá. Zahrát si s největšími osobnostmi rock´n´rollu a přitom posunout hranice svých možností. Na albu je tolik skvělých muzikantů, kterých si vážím a hrozně rád bych s nimi spolupracoval. Taky jsem se chtěl posunout někam jinam, kam by to s mými dosavadními skupinami a projekty nebylo možné. Takže jsem měl hudbu a pozval jsem kámoše, aby zahráli, zazpívali a napsali si texty. Jinak v užším jádru mi pomáhali bubeník Josh Freese a na basu Chris Chaney. Jsem opravdu nadšený a smekám nad tím, co všichni vnesli do mé hudby!

Myšlenka přizvat spřízněné rockery, aby zazpívali na vaší sólové desce, není nejnovější, že? Pamatuji si, že jste tuto možnost zvažoval už okolo roku 1994, než jste vydal váš projekt Slash´s Snakepit...

Ty, jo!! Hele, víš že se mnou tuhle o tom někdo taky mluvil? Opravdu si nevzpomínám, že bych to tenkrát řekl! (smích). Ale asi máš pravdu. Zvažoval jsem všechny možné nápady. Popravdě, spíš jsem tenkrát chtěl jen uplatnit materiál, který mi odmítli pro Guns N´ Roses. V podstatě jsem chtěl jen hrát a vyjet na šňůru a být v kapele. Nebavilo mě tenkrát sedět doma!

Kromě jasných rockerů jsou na desce překvapivě i popové hvězdy...

Vím, kam míříš - Fergie z Black Eyed Peas, nebo Nicole Scherzinger z Pussycat dolls. Chtěl jsem je tam mít, protože mé hudbě dají zase jiný pocit a jejich hlas se k rockové hudbě hodí, i když si toho málokdo všimnul. Jde hlavně o to: nalézt rock´n´rollový přístup v jakémkoliv druhu hudby. Jeden z důvodů, proč byla práce na této desce taková sranda. je ten, že neexistovala žádná omezení a žádná pravidla.

Je vůbec šance, že se někdy chopíte mikrofonu a budete zpívat hlavní part?

To těžko! (smích) Fakt nejsem zpěvák. Ale kdyby to tak bylo, vše by bylo o hodně snažší!
Je pravda, že při nazpívání svého partu v I Don´t Care About You na desku GNR The Spaghetti Incident? jste se tak styděl, že jste musel celou nahrávací kabinu zatáhnout, aby na vás nikdo nekoukal?

To je pravda! Byla to hrozná sranda! Vytrhal jsem stránky z porno časáků a těmi se vytapetovala všechna okna kabiny, aby mě nikdo neviděl. K té písni se to hodilo! (smích). Navíc ve studiu byla správná mejdanová atmosféra, ale já prostě nechtěl být viděn.

Kolem desky Slash & Friends bylo do poslední chvíle hodně tajností. Mluvilo se o různých producentech a hostech jako Ronnie Wood nebo Jack White, kteří ale na desce chybí...

Ono kolem desky bylo hodně fám a nepravd... Původně jsem chtěl, aby jí produkoval Mark Ronson (britský muzikant a producent, který má na svědomí například Back To Black od Amy Winehouse - pozn. aut.), ale vzhledem k tomu, jak to bylo časově a geograficky zapeklité, nakonec odstoupil. Produkce se ujal Eric Valentine, který oproti mně jede více v nových technologiích. S mým ,,old school" přístupem si to ale sedlo. S Ronniem Woodem jsem často hrál, jsme velmi dobří přátelé, ale nikdy jsme spolu nenahrávali.

Až na to živé DVD Rona Wooda, kde spolu hrajete Paradise City a věci od The Faces...

Cože? O tom nic nevím. Možná jsou nějaké záběry na YouTube. Jseš si tím jistej?

Ale ano! To DVD se jmenuje Far East Man. Z roku 2001.

Jo, už vím! Jasně, máš pravdu. S Ronniem to je vždycky sranda.

Dojemné setkání ano, reunion ne!


Na desce jsou vaši staří parťáci z původních GNR Izzy Stradlin, Duff McKagan a bubeník Steven Adler. Jak probíhalo nové setkání po letech?

Bylo to sakra dobrý! S Izzym se pořád potkáváme a je s ním vždy radost hrát. Je to neskutečný originál a je vždy skvělé s ním psát. Na desce se objevuje v písni Ghost, kterou zpívá Ian Astbury z The Cult. Duff hraje s Davem Grohlem v songu Watch This. Úplná rytmika snů. No, a pak je tu Steven. To bylo opravdu dojemné setkání. Už jsme si spolu občas trochu zahráli. Steven je na tom opravdu dobře. Sakra, vždyť on nebyl ve studiu snad 20 let! Opravdu to bylo velmi příjemné. Ale nemluvme o nějakém návratu původních členů! (smích)

Desku budete propagovat na turné. Jak bude vypadat?

Především se chci bavit a hrát dobrou hudbu. Zpívat bude Myles Kennedy. Je opravdu dobrý; podle mě jeden z nejlepších současných zpěváků. Na desce zpívá zabijárnu Starlight a jsem opravdu rád, že semnou bude hrát. Budeme hrát něco od Guns N´ Roses, něco starého, něco nového. Bude to velké!

Zmínil jste se, že se vám více líbil původní mix Use Your Illusion I a II, než to dostalo ,,vyčištěnější" patinu. Uvažoval jste o tom, že by se v jakékoliv podobě dostaly tyto mixy na povrch?

Popravdě nemám nejmenší ponětí, kde ty původní verze můžou být. Je to opravdu tvrdší a přímější a méně vyšperkované. Kdysi jsem měl kazetu, ale někam jsem ji založil. Ale kdo ví, třeba to časem někde vyplave. Nic bych proti tomu neměl.

Vždy jste se velmi zajímal o výtvarnou a grafickou stránku hudební produkce. Dokonce jste navhrl první logo GNR a vašeho labelu UZI Suicide. Stále se o to zajímáte? Co vás na tom vzrušuje?

Vždycky jsem rád kreslil. Ještě než jsem hrál na kytaru, tak jsem velmi graficky přemýšlel o hudbě. Zajímal jsem se o trička a loga svých oblíbených kapel. Je to něco, co miluji, a myslím si, že k opravdu dobrým skupinám patří i silné grafické vyjádření a vizuální dojem. Doteď mám všechno spojené se svojí hudbou silně pod kontrolou. Obal k této desce jsem nedělal já, ale můj kamarád Ron English, který to celkem vystihl. Jsem moc rád, že si pro mě udělal čas a udělal mi tak pěkný obal.

O POMLUVY A SLOVNÍ VÝPADY SE NEZAJÍMÁM. TO JE LEPŠÍ SI O TOM POKECAT, VYČISTIT VZDUCH A ZAPOJIT KYTARY.
Jak to vypadá s projektem animovaného filmu, co údajně hodláte natočit se svým bratrem Ashem Hudsonem, vedoucím umělecké značky Con-Art?

Nějak to vázne. Chceme to udělat, už je to rozdělané, ale pořád jsou nějaké zádrhely. Navíc je na to pořád málo času; mezi studiem, turné a životem jako takovým. Právě to děláme na dálku. Snad se podaří to dodělat a snad to bude dobré. Mělo by to být o jedné školní kapele, která má pořád problémy se zpěvákem. Nějak nemůžou najít toho pravého! (smích)

Pomluvy neuslyšíte

Velmi mě pobavila vaše autobiografie. Zajímavé bylo, že jste se ve svých vzpomínkách nesnížil ke skandálním odhalením či výpadům proti vašim bývalým spoluhráčům nebo nepřátelům...

Jeden z důvodů, proč jsem se pustil do psaní pamětí, byl uvést věci na pravou míru a zamezit všemožným pomluvám. Nikam to nevede a nemá cenu někoho pomlouvat, nebo si stěžovat. Byl jsem vychován tak, že se nemá lhát a člověk by měl být poctivý - k sobě i k druhým. O pomluvy a slovní výpady se nezajímám. To je lepší si o tom pokecat, vyčistit vzduch a zapojit kytary.

Hrál jste prakticky se všemi důležitými umělci své doby - s Chic, Motörhead, Iggym, Michaelem Jacksonem, Jeffem Beckem, Steviem Wonderem, Alice Cooperem, Rayem Charlesem, Bobem Dylanem a spoustou dalších. Je ještě nějaký umělec, s kterým byste si rád zahrál?

No, nikdy jsem to nebral tak, že bych měl hrát se všemi, co něco znamenají, že jsou slavní, nebo něco takového. Vždy v tom byl odboustranný respekt, Chuť si zahrát a sympatie. Popravdě, když je nějaký muzikant dobrý a máme si co říct, je jedno, jak se jmenuje a jak je proslulý. Rád se pořád učím nové věci, potkávám nové lidi a rád hraji. Ale víš, s kým bych si chtěl opravdu zahrát? S Princem!

Duff McKagan je jeho velkým fanouškem. Vždy tvrdil, že vedle punkových vlivů byl právě on pro něj vždy velkou inspirací...

Přesně tak! Byl to Duff, kdo mě k němu přivedl a donutil mě poslouchat jeho hudbu. Předtím jsem ho skoro neznal. Jsem mu za to vděčný. Není pochyb, že to je génius.

Můžeme do budoucna očekávat druhý díl vašich ,,duetů"?

Nevím. V tuto chvíli na to nemůžu odpovědět. Nápadů je vždycky dost, ale teď se chci soustředit na turné a po něm bych se měl sejít s Duffem a začít pořádně pracovat na Velvet Revolver. Nerozpadli jsme se a nebudeme nějak extra dlouho čekat, než to znovu rozjedeme.
Zdroj: Rock & Pop Text: Tom Komárek
s6
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama